RUSYA'YA ULAŞIM

 

Ülke içi ulaşımda ve komşu ülkelere seyahatlerde yaygın olarak demiryolu tercih edilmektedir. Moskova’da batı, kuzey, güney ve doğu yönlerine hareket eden trenlerin kalktığı ve varış yerinin ismini taşıyan tren istasyonları mevcuttur. Değişik kalitede ve konforda tren bulunmakla birlikte, yataklı ve yataksız seyahat edilen trenlerle yolculuk yapmak mümkündür. Moskova'da ki tren istasyonlarının adres ve telefonları için buraya tıklayınız.

 

 


 

 

 

 

    Ülke içi ve yurt dışı seyahatlerde havayolu da yaygın olarak tercih edilmektedir. Moskova'daki havaalanlarının adres, telefonları, havayolları şirketlerinin telefonları ve adresleri için buraya tıklayınız.   Otobüs seyahatleri tavsiye edilmemektedir. Zira, Türkiye’deki otobüslerin konfor ve standardını RF’de bulmak mümkün değildir. Rusya'nın sınır kentlerinde uluslararası otobüs servisleri bulunmaktadır. Rusya'nın uluslararası çalışan feribot seferleri olan limanları aşağıda sıralanmıştır:   - Kaliningrad - Polonya ve Almanya'ya seferler.
   - Khabarovsk - Çin'e seferler.
   - Novorossiysk - Gürcistan ve Türkiye'ye seferler.
   - St. Petersburg - Baltık ülkeleri ve İskandinav ülkelerine seferler.
   - Soçi - Türkiye ve Gürcistan'a seferler.
   - Vladivastok - Uzak Doğu Gemi Şirketi'nin  (http://www.fesco.ru/) Japonya ve Kore seferleri vardır.   Moskova içinde yollar düzenli ve çok geniştir. Buna rağmen sabah ve akşam saatlerinde trafik oldukça yoğundur. Moskova’nın en büyük sorunlarından birisi trafik sıkışıklığıdır. Mesafesine göre gidilecek yere 1.5-2 saat önce ayrılmakta yarar vardır.     Trafik kontrolleri oldukça sıkıdır. Hemen hemen her kavşakta Trafik Polisi bulunmaktadır. Hata yapan sürücüleri ellerindeki siyah beyaz boyanmış 50 cm. uzunluğunda sopalarla işaret ederek kenara çekerler. Bu durumda mutlaka durmak gereklidir.     Moskova’nın düzenli bir şehir olması nedeniyle harita üzerinden aranılan bir yerin bulunması kolaydır. Bununla birlikte, tek yönlü yollara ve kavşaklarda istenilen yöne dönüş olup olmadığını iyi belirlemek gerekmektedir. Aksi takdirde istenilen istikamete dönüş yapılamadığından kaybolmak veya  oldukça uzun zaman kaybetmek olasıdır.      Kışın büyük miktarda kar yağmasına rağmen yollar iyi bir organizasyonla gece gündüz daima açıktır. Yolların geniş olmasından dolayı Rus’lar şehir içinde oldukça süratli otomobil kullanmakta, şeritler arasında büyük sürat farkları oluşmakta ve dikkatsiz bir şerit değiştirme sonucunda kazalar meydana gelmektedir. Şehir içinde sık sık kaza görüntüleri ile karşılaşmak mümkündür. Bunun için sigorta yapılmasının mutlaka gerekli olduğuna inanılmaktadır. Rusya'nın diğer şehirlerinde de durum benzerdir.    Moskova metrosu 12'den fazla hat, 150 'den fazla durak ve hatlarda çalışan 10.000 (on bin) civarı tren ile dev bir toplu taşıma sistemidir. Şehir içi toplu taşımada çok büyük bir öneme sahiptir. Metro ile daha fazla bilgiyi Şehir Rehberi bölümümüzde bulabilirsiniz.

 


 


 
 

 

 
 
RUSYADAYİZ.BİZ altıntıdır.
 

 

 

 

 

KONULAR ;


.: DİKKAT EDİLECEK KONULAR
.: RUSYA FEDERASYONUNUN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ
.: RUSYA GENEL EKONOMİK DURUM
.: RUSYA KÜLTÜR VE TURİZM
.: RUSÇA KONUŞMA KLAVUZU VE DERSLER
.: GERÇEKLERLE VE RAKAMLARLA RUSYA

.: RUSYA MOSKOVA'DA ELÇİLİKLER
.: RUSYA'YA ULAŞIM
.: RUSYA VİZELER
.: RUSYA RESMİ TATİLLER
.: RUSYA'DA OTELLER
.: RUS ELÇİLİKLERİ
.: RUSYA ÜLKE KİMLİĞİ
.: RUSYA HAKKINDA PRATİK BİLGİLER
.: RUSYA İLE ARAMIZDAKİ TİCARET ANLAŞMALARI

.: MOSKOVA VİZESİ

.: Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma

 

RUSYA HAKKINDA DETAYLAR ;

 

Rusya Federasyonu (Rusça: Росси́йская Федера́ция, Rossiyskaya Federatsiya), kısaca  Rusya (Rusça: Росси́я, Rossiya). Doğu Avrupa ile kuzey Asya'ya yayılmış, ve 17,075,400 km²'lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. Nüfus olarak ise sıralamada sekizincidir
Devletin Adı              : Rusya Federasyonu
Başkenti                    : Moskova
Yönetim Biçimi          : Cumhuriyet
Resmi Dili                  : Rusça
Dini                            : Ortodoks, İslam
Para Birimi                : Ruble
Paritesi (USD Dolar)  : 1$=24,30  Ruble
Nüfus             : 142,2 (1 Ocak 2007)Kadın  :   76,3Erkek  :   59,9
Sınır Komşuları : Azerbaycan (284 km), Beyaz Rusya (959 km), Çin (3,645 km), Estonya (294 km), Finlandiya (1,313 km), Gürcistan (723 km), Kazakistan (6,846 km), Kuzey Kore (19 km), Litvanya (217 km), Letonya -Kaliningrad Bölgesi (227 km), Moğolistan (3,485 km), Norveç (196 km), Polonya- Kaliningrad Bölgesi (206 km), Ukrayna (1,576 km)

 

KAYIT (REGİSTRE) İŞLEMİ ZORUNLULUĞU
RF'ye  giriş yapan her yabancı ülke vatandaşı, sahip olduğu vizenin türüne bakılmaksızın vize ve pasaportunu ilgili mercilerde üç çalışma günü içinde kayıt ettirmek zorundadır. Turist vizesi ile RF'ye giriş yapmış ve/veya RF'de bulunacağı süre zarfında otelde kalacak kişilerin "registre" işlemi kalacakları  otellerde yapılmaktadır. Bu husunda dışında kalan kişiler ise  "registre" işlemini kendilerini davet eden  kişi veya şirket/kurum  aracılığı ile OVIR'de (Yabancılar Dairesi) yaptırmak zorundadırlar.     
Yukarıda yer alan hususlara  uymayan kişiler hakkında yasal işlemler yapılarak  6 aydan 2 yıla kadar  hapis cezası verilebilmektedir.

 

RUSYA VİZESİ ALMAK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI

TEL: 0212 293 93 35

ÜSTE ÇIK